Ψυχολογία για Όλους (4 Μαρτίου 2015)

Ψυχολογία για Όλους (4 Μαρτίου 2015)

Την ομιλία ‘Προβλήματα Συμπεριφοράς και Πρακτικές Αντιμετώπισής τους’ παρουσίασε η επιτυχημένη σειρά ανοιχτών διαλέξεων ‘Ψυχολογία για Όλους’ που διοργανώνει το Τμήμα Ψυχολογίας του CITY College, Διεθνούς Τμήματος του Πανεπιστημίου του Sheffield με ομιλήτρια την Δρ Ευφροσύνη Καλύβα, Επίκουρη Καθηγήτρια Ψυχολογίας στο CITY College, Επιστημονική Συνεργάτη Α’ Παιδιατρικής Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσ/νίκης και Επιστημονική Υπεύθυνη του Κέντρου Διάγνωσης, Ειδικής Αγωγής, Λόγου και Ψυχολογικής Στήριξης «Μαθαίνω Παίζοντας».

Την ομιλία ‘Προβλήματα Συμπεριφοράς και Πρακτικές Αντιμετώπισής τους’ παρουσίασε η επιτυχημένη σειρά ανοιχτών διαλέξεων ‘Ψυχολογία για Όλους’ με ομιλήτρια την Δρ Ευφροσύνη Καλύβα

Στην παρουσίασή της η Δρ Καλύβα εξήγησε ότι οι δύσκολες και απαιτητικές εποχές που διανύουμε, σε συνδυασμό με το αυξανόμενο άγχος και τις καθημερινές προκλήσεις, έχουν οδηγήσει σε σημαντική αύξηση του αριθμού των παιδιών και εφήβων που εμφανίζουν προβλήματα συμπεριφοράς.

Η ομιλήτρια παρουσίασε τα συχνότερα προβλήματα συμπεριφοράς, καθώς και τα αίτια εμφάνισής τους. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στηνπαρουσίαση και συζήτηση προτεινόμενων τρόπων αντιμετώπισης των προβλημάτων συμπεριφοράς μέσα στο οικογενειακό και σχολικό πλαίσιο, όπου τα παιδιά και οι έφηβοι περνάνε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τους.

Στην εκδήλωση έγινε εκτενή αναφορά και στο θέμα της θυματοποίησης που συγκαταλέγεται στα προβλήματα συμπεριφοράς.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση, καθώς το κοινό που παρευρέθηκε έθεσε ενδιαφέροντα ερωτήματα στην ομιλήτρια.